×

Please choose your language

لطفا زبان خود را مشخص کنید

×
We use cookies to ensure you get the best experience on our website. Ok, thanks Learn more
× im only responsible for what i say not for what you understand
×

آدرس وبلاگ من

cardinal.gegli.com

آدرس صفحه گوهردشت من

gegli.com/cardinal2

لیست دوستان

× Access to this person's groups list is not allowed for anybody

جهت پاره ای از توضیحات


 1. تعدادی از دوستان طی مدتی که از راه اندازیه وبلاگ دومم گذشته به کرات یک سوال مشترک رو عنوان کردن راجع به اسم وبلاگ چه به لحاظ معنا و چه به لحاظ انتخاب این نام....دومی را اول پاسخ میدم و اینکه دلیل انتخاب این نام علاقه من به شخصیت پیچیده فردی در تاریخ فرانسه است با همین عنوان که توضیح مشروح راجع به این شخص در ادامه خواهد آمد واما سوال اول صد البته تمامی دوستان فرهیخته و فرزانه بسیار بهتر از بنده به این واژه ومعنا وکاربردش اشراف دارند .... لذا این نوشته هم بهانه ایست برای این پست وهم اگر چنانچه برخی از دوستان به علت مشغله ویا تفاوت حوضه مطالعاتی از زیر نگاه تیزبینشون رد شده باشه واز معنا ومفهوم این عبارت بی اطلاع باشن پاسخی به کنجکاوی بحق این عزیزان باشه ........کاردینال یک مقام رسمی در کلیسای واتیکان است که وظیفه انتخاب پاپ بعهده ایشان است ....با لباسهای قرمز در ویکی پدیا توضیح مختصری راجع به این مقام و واژه آمده که عینا نقل میکنم.....
  کاردینالها ردایی سرخ رنگ به همراه کلاهی سرخ رنگ بر تن میکنند .اینان وظیفه انتخاب را نیز بعهده دارندو به لحاظ شان ومقام بلافاصله بعد از مقام پاپ قرار میگیرند.در دوران ساسانیان وهمزمان با شروع جنبش مزدک گروهی در ایران آن روزگاران بوجود آمدند که تقریبا همین ویژگی ظاهری را داشتند مزدک نیز خود ردایی سرخ برتن میکرد...
  واما اونچه که به صورت مشروح تر تونستم راجع به این عالیجنابان پیدا کنم 
  جامعه کاردینالها 

  پاپ دراجرای ماموریت خود، بعنوان مسوول کلیسا، بطور مستقیم از سوی جامعه کاردینالها یاری می شود. کاردیناله،انتخاب کنندگان و مشاوران عالی مقام پاپ هستند.انتخاب پاپ از سال 1197 میلادی به آنان سپرده شده است . برای انجام این امر، آنها در[ کان کلیو] گردهم می آینداین کلمه بمعنای[ گردهمائی پشت درهای بسته] است ! کاردینالی حق ورود به[ شورای انتخاب] را دارد که براساس آخرین موافقت نامه صادره از سوی پاپ پل ششم به 80 سالگی نرسیده باشد. 

  در حدود 4 قرن ، یعنی از سال 1586 به بعد، تعداد کاردینالها ثابت و حداثکر 70 نفر بود،اما توسعه کلیسا، بوسیله پاپ جان سیزدهم و پاپ پل ششم ، سبب شد تا تعداد آنها بیشتر گردد. 

  یک سنت چند قرنی ، بپا داشتن CCNSISTORIES است ، جلساتی که در طی آن پاپ و کاردینالها در موردامور دولتی ، تایید مقدسان جدید، اعلام نامزدی اسقف ها و کاردینالها گفتگو می کنند. علاوه براین ، بهنگام[ کریسمس] و در رو جشن تولد عیسی مسیح ، پاپ در پیامی به آنان ، موقعیت کلیسا و مسائل مبتلا به نوع بشر را در زمینه های دینی و اجتماعی بررسی می کند. دراین مراسم ، تمامی سفرای مقیم واتیکان با اکرادیته ، شرکت می کنند و پاپ پس از قرائت پیام خود با یک یک آنان دیدار و گفتگو می کند . 

  تعداداندکی کاردینال در[ واتیکان] زندگی می کند. مسوولیت کاردینالی که امور کشور رااداره می کندایجاب می کند که در قصر [ اپوستولیک] زندگی کنند 
  واما جذابترین قسمت این نوشته دلیل بنده ومختصری از زندگینامه آن شخصیت عجیب
   

  به قدرت رسیدن کاردینال دوریشولیو
  1383 سال پیش در روز ۱۳ اوت سال ۱۶۲۴ میلادی آرمان ژان دوپلسیس معروف به كاردینال و دوك دوریشولیو از سوی لویی سیزدهم پادشاه فرانسه به مقام صدراعظمی این كشور منصوب شد. 
  كاردینال دوریشولیو كه حدود ۴ ماه قبل از این تاریخ وارد هیات دولت شده بود جانشین ویوویل در راس هیات دولت گردید. 
  آرمان ژان دوپلسیس در ۹ سپتامبر سال ۱۵۸۵ میلادی در پاریس متولد شد. 
  او ابتدا حرفه نظامی گری را برگزید ، اما بعد از این كه برادرش آلفونس مقام اسقفی شهر لوسون در نزدیكی بندر روشل را رها كرد و در یك دیر راهب شد ، آرمان برای این كه مقام اسقفی لوسون در خانواده باقی بماند ، به تحصیل الهیات پرداخت و سپس به رم و به دیدار پاپ پل پنجم رفت تا علی رغم سن كم بتواند به مقام اسقفی شهر لوسون برسد. 
  در سال ۱۶۰۷ میلادی در سن ۲۲ سالگی او اسقف شهر لوسون شد. 
  در سال ۱۶۱۴ میلادی در مجلس اتاژنرو ، ریشولیو رساله روحانیت را ارائه كرد و اعلام نمود به نفع پادشاهان است كه مقام های روحانی را به هیات دولت دعوت كنند ، زیرا آنها از توانایی های ویژه و حزم و احتیاط كه لازمه حرفه ایشان است ، برخوردار هستند. 
  ریشولیو به ماری دومدیسی ، ملكه مادر نزدیك شد و جزو افراد محرم او گردید اما پس از این كه لویی سیزدهم به سن بلوغ رسید ، ماری دومدیسی مقام نایب السلطنه را از دست داد و چون لویی سیزدهم دست ملكه مادر را از قدرت كوتاه كرده بود او به حالت قهر دربار را ترك نمود و ریشولیو نیز به دنبال ماری دومدیسی از دربار رفت. 
  ریشولیو در تمام این مدت تلاش كرد تا دوباره میان لویی سیزدهم و ملكه مادر آشتی برقرار شود و سرانجام به هدف خود رسید. 
  در سال ۱۶۲۲ میلادی ریشولیو به مقام كاردینالی منصوب شد. 
  كاردینال دوریشولیو پس از این كه از سوی لویی سیزدهم صدراعظم فرانسه شد ، دو هدف را دنبال كرد: تثبیت قدرت پادشاه و دولت و ایفای نقش برتر توسط فرانسه در قاره اروپا. 
  ریشولیو برای تثبیت قدرت پادشاه ابتدا نفوذ نجبا را كاهش داد. 
  به این ترتیب اغلب نجبای فرانسه از دشمنان ریشولیو محسوب می شدند. 
  ریشولیو برای حفظ تمامیت كشور به جنگ پروتستان ها رفت كه در بندر روشل موضع گرفته و از حمایت انگلیسی ها برخوردار بودند. 
  او بندر روشل را از دریا و زمین محاصره كرد ، تا این كه سرانجام شهر روشل در ۲۸ اكتبر سال ۱۶۲۸ میلادی تسلیم شد. 
  ریشولیو برای تامین مخارج جنگ ها مالیات های سنگینی وضع كرد كه این مساله موجب بروز شورش های زیادی در مناطق مختلف فرانسه گردید اما كاردینال دوریشولیو تمام این شورش ها را بی رحمانه سركوب كرد. 
  ریشولیو دوئل را ممنوع اعلام كرد و برای افرادی كه دست به دوئل می زدند مجازات اعدام تعیین نمود. 
  ریشولیو طرفدار تمركز قدرت بود و سرانجام نیز موفق به این كار شد. 
  او به هنر و فرهنگ علاقه زیادی داشت. 
  ریشولیو در سال ۱۶۳۴ میلادی آكادمی فرانسه را ایجاد كرد و دانشگاه سوربن را گسترش داد. 
  در زمینه اقتصاد كه به عقیده او اساس قدرت كشورها بود ، ریشولیو وزارت دریانوردی و تجارت را تاسیس كرد و شركت های تجاری مطابق الگوی شركت های هلندی را ایجاد نمود. 
  ریشولیو اساس یك امپراتوری استعماری را در سال ۱۶۲۶ میلادی در سنگال و گویان ، در سال ۱۶۳۵ در جزیره مارتینیك ، در سال ۱۶۳۸ میلادی در جزیره رئونیون و در سال ۱۶۴۳ میلادی در ماداگاسكار بنا كرد. 
  در كانادا نیز كه كمپانی نوول فرانس در سال ۱۶۲۷ ایجاد شده بود ، مهاجرنشین های زیادی را به وجود آورد. 
  در دوران صدراعظمی كاردینال ریشولیو فرانسه درگیر جنگ های متعددی با كشورهای مختلف اروپا به ویژه اسپانیا بود كه در اغلب این جنگ ها فرانسه پیروز شد و توانست برتری خود در قاره اروپا را به اسپانیا تحمیل كند. 
  كاردینال دوریشولیو و لویی سیزدهم مدت ۱۸ سال با یكدیگر فرانسه را اداره كردند كه البته قدرت واقعی در دست كاردینال دوریشولیو بود. 
  سرانجام پس از ۱۸ سال فعالیت بی وقفه ، مبارزه با مخالفان داخلی و دشمنان خارجی كاردینال دوریشولیو به دلیل خستگی مفرط در روز ۱۴ دسامبر سال ۱۶۴۲ میلادی درگذشت. 
  چهل روز پس از مرگ ریشولیو ، لویی سیزدهم نیز دار فانی را وداع گفت. 
  به این ترتیب در روز ۱۳ اوت سال ۱۶۲۴ میلادی كاردینال دوریشولیو صدراعظم فرانسه شد و در جریان ۱۸ سال كه تا زمان مرگ در این مقام بود ، فرانسه را به قدرت برتر اروپا تبدیل كرد ، قدرت نجبا را كاهش داد و قدرت سلطنت را تحكیم كرد ، به طوری كه كاردینال دوریشولیو در تاریخ فرانسه به عنوان قدرتمندترین صدراعظم این كشور شهرت دارد. در تاریخ فرانسه با عنوان عالیجناب سرخ پوش از او یاد میکنند

  در پایان لازم به توضیح است که این مختصر شمایی کلی از این شخصیت بود و چنانچه دوستان علاقه مند باشند زندگی و نوع تاثیر گذاری وی بردربار وقت فرانسه ولویی سیزدهم را مظالعه بفرمایند تا به شخصیت بسیار پیچیده این صدر اعظم فرانسه پی ببرند و ضمنا اکبر گنجی کتابی را با همین عنوان(عالیجناب سرخ پوش) به چاپ رساند که دوستان رو به مظالعه این کتاب هم دعوت میکنم 


جمعه 2 دی 1390 - 1:18:55 PM

ورود مرا به خاطر بسپار
عضویت در گوهردشت
رمز عبورم را فراموش کردم
نظر ها

http://irajkhan404.gegli.com

ارسال پيام

شنبه 3 دی 1390   7:55:00 PM

درود برهمه دوستان ، در دروس ریاضی فکر می کنم ابتدائی / سیکل اول؟ که اتسز عزیز از ریاضی و فیزیک بدش میاد!؟(همین جا کاربردش لازمه؟) گرفتن مخرج مشترک / فاکتور گیری داشتیم ،پیشنهادش را به همه دارم ، اشتراکات بیشتر از اختلافاته ، وچون در اینجا هم شباهتی مانند وبلاگ اتسز و مجتبی و داریوش و.. ، عزیزانم دیدم همون پیشنهاد را تقاضا دارم

http://cardinal.gegli.com

ارسال پيام

شنبه 3 دی 1390   7:51:47 PM

دستت نکنه راضیه جان ....این یعنی که آخره خانومی وکدبانویی..ه ..ممنون از سالاد خوشمزه ات

http://shogh.gegli.com

ارسال پيام

شنبه 3 دی 1390   5:36:59 PM

داريوش جان من مشكلي ندارم با اين عاليجناب

توي اين 4 روزه زندگي خودمون و دريابيم خيلي كار(*)كرديم!!!اميدوارم با اين سالاده مشكلي نداشته باشي.ديدم جونظرات بسيار سنگينه گفتم يه سالاد باشه اين وسط بتونن بعضي ها هضم كنند (جو سنگين و )همين

http://merinaz20.gegli.com

ارسال پيام

شنبه 3 دی 1390   1:51:35 PM

etefaghan saalaade khobie

man ke dastooresho vardashtam

ye esterahatiam has maa beyne inhame moataleeeaatemoon :d

http://cardinal.gegli.com

ارسال پيام

شنبه 3 دی 1390   12:33:13 PM

دستت درد نکنه راضیه جان ....باور کن این وسط فقط یه سالاد کم داشتیم که اونم تو زحمتش رو کشیدی.....تو که ایشالا با عالیجنابان مشکل یا خرده حسابی نداری؟....خب خدا رو شکر

http://shogh.gegli.com

ارسال پيام

شنبه 3 دی 1390   12:06:52 PM

سلام داريوش جان

من وقتي اسم كاردينال و مي ديدم ياد عاليجناب سرخ پوش ميافتم اما ياد يه سالادي هم مي افتم به اسم سالادكاردينال و هي گرسنه ام مي شد.اگه بخواين طرز تهيه اش و مي نويسم

سالاد کاردینال  
 
مواد لازم(براي 8 نفر):
خیارشور=نیم کیلو( نگینی خرد میکنیم)
کنسرو ذرت=1قوطی
چیپس خلالی=1بسته
فلفل دلمه ای=1 عدد بزرگ( نگینی خرد میکنیم)
مغز و کله کاهو =5عدد( نگینی خرد میکنیم)
کالباس یا ژانبن مرغ=نیم کیلو( نگینی خرد میکنیم)
هویج نیم پز= 2 عدد( نگینی خرد میکنیم)
سس مایونز=2 شیشه یا1ونیم شیشه
نمک.فلفل.آبلیمو.آویشن=به مقدار لازم
آب پرتقال (سنیچ یا طبیعی بهتره)=1 لیوان کوچیک
سفیده تخم مرغ کاملا آب پز=4 عدد( نگینی خرد میکنیم)
سوسیس=نیم کیلو( نگینی خرد میکنیم)
قارچ (خام)=ربع کیلو( نگینی خرد میکنیم)
روغن زیتون=2ق.چ
طرز تهیه:
سوسیس.قارچ.سفیده تخم مرغ.هویچ.کالباس یا ژانبن مرغ.کله کاهو.مغز کاهو.فلفل دلمه ای. خیار شور.را نگینی خرد میکنیم. وباهم مخلوط می کنیم.
کنسرو ذرت را در آبکش میریزیم تا آب آن کاملا بیرون رود بعد میشوریم آبش که رفت با مواد بالا مخلوط میکنیم.و چیپس خلالی و آب پرتقال را اضافه کرده.
برای سس سالاد کاردینال سس مایونز. نمک.فلفل.آبلیمو.آویشن.رامخلوط کرده وبه مواد بالا اضافه میکنیم.
 

http://merinaz20.gegli.com

ارسال پيام

شنبه 3 دی 1390   10:33:15 AM

چقدر باز کردن بلاگت و این موزیک متنت آرومم میکنه

مرسی از این انتخاب خوب

از همون آهنگاییه که دوس دارم همیشه همیشه همیشه تو لحظه های زندگیم نواخته شه و باهام باشه..همه جا

و ممنون از نظر لطفت

شاید شما هم یکی از اونایی باشی که..

به خاطر بزرگیه شخصیتت

مرسی

http://cardinal.gegli.com

ارسال پيام

جمعه 2 دی 1390   11:58:28 PM

باشه گلم تو درست میگی بیدار بمون عزیزم لازمه واست .....راست میگی از وقت خواب من گذشته....ما شب بیداریامون رو گذروندیم ایشالا بیدار موندنت ثمر بده عزیزم .....اما خیلی دوست دارم ببینم قهرمانایی مثل شما توعرصه واقعی چند مرده حلاجین... در مورد اشتباه گرفتن نمیدونم شاید راست بگی....البته اگه اهمیت داشت میشد از آدرست فهمید اما چه اهمیتی داره....بچه های دوآتیشه ای مثه شما رو تو زمان دانشگاه زیاد دیدم وقتی که زیر یه طومار که به حمایت از اتفاق 78 خوابگاه تهران 200 نفر امضا کردن زمانی که رفتن زیر اخیه 197 تاشون امضاشون رو پس گرفتن وموندیم سه نفر که با دوتا لیسانس تو این خراب آباد میبایست تو فعالیت غیر مربوط مشغول باشم آره بابا جون بیدار بمون که خیلی بهش نیاز داری شب بخیر پسر جان 

http://cardinal.gegli.com

ارسال پيام

جمعه 2 دی 1390   11:46:24 PM

ممنون مهران جان از دقت نظر و توضیح مبسوطی که دادی....بله دقیقا همین اتفاق افتاد و اساسا کتاب به سفارش خود عالیجناب سرخ پوش بود با توجه به افشاسازیهای که در اون مقطع اتفاق افتاد چاپ این کتاب و تاریکخانه اشباح زمینه رو برای یه استحاله سیاسی مساعد کرد .....اما متاسفانه یا خوشبختانه طولی نکشید که جنگ مغلوبه شد و با موافق به سمت جناح مقابل رفت.....البته  مقایسه بین این دو شخصیت به غیر از انتخاب پاپ و سیاست گذاریهای اوائل مابقی قیاس مع الفارقه و. طولی نکشید که متوجه رودست که خورده بود شد......اما ریشیلیو صرف نظر از افسانه ها واقعا شخصیتی فوق العاده سیاس و نابغه در امر سیاست بود......به هر حال مرسی از نظرت دوست من 

http://cardinal.gegli.com

ارسال پيام

جمعه 2 دی 1390   11:18:10 PM

متاسفم دوست من........ظاهرا ما زبون هم رو نمیفهمیم حق با شماست حالا آرام بخوابید آقای مصلحی 

http://bina007.gegli.com

ارسال پيام

جمعه 2 دی 1390   10:24:03 PM

کاردینالها تقریبا کارشون شبیه مجلس خبرگان خودمونه. اونا پاپ رو انتخاب میکنن و مجلس خبرگان رهبر رو

موفق و پیروز باشید

http://cardinal.gegli.com

ارسال پيام

جمعه 2 دی 1390   10:07:19 PM

تا اینجا با تشکر از نظرات همه دوستان لازم میدونم بازهم دوستان رو به اخرین پاراگراف توجه بدم ......خوندن کتاب عالیجناب سرخ پوش .....تا دچار سوتفاهم نشوند برخی از عزیزان .....با تشکر از استاد ایرج وبانو ترنم که راجع به موضوع مطالعه داشتن وفحوای کلام را از این پست دریافتند......بازم از دوستان جوانی چون دوست عزیزم آستز میخواهم اگر رسالتی برای خود قائلند حوضه مطالعاتشان رو گسترش بدهند تا به دور از هر نوع تعصب مسائل را مورد بررسی وقضاوت قرار دهند......هر چند که قضاوت فقط از آن خداوند است.......................باسپاس 

http://cardinal.gegli.com

ارسال پيام

جمعه 2 دی 1390   9:49:07 PM

اما در مورد مساله ادیان اعتقادات و موضع گیریهای شما.....ببین من قطعا مسلمان زاده ام وهیچ قرابتی با مسیحیت یا هیچ کدام از ادیان ابراهیمی یا کنفسیوسی وغیره ندارم   وصل کردن بنده به یک دین خاص به صرف عنوان وبلاگ و موضوع متاسفانه نشاندهنده عدم دقت وتعمق شما در وقایع وقضاوت سطحی نسبت به مسائل است .... اما صد البته به اخلاق پابندم واز اون گاو پرست هندی تا منحط ترین اقوام که آلات تناسلی مرد یا زن رو میپرستن در آسیای جنوب شرقی وهمه وهمه ی باور ها  رو مورد احترام قرار میدم و قطعا مختارم که باور ایشان رو نپذیرم اما حق اهانت هم ندارم این مطلب رو تو وب خودت هم عنوان کردم دوست من اگر بنا باشه من دین....باور ....یا اعتقادی رو مورد نقد قرار بدم و دیگران رو مجاب به پذیرفتن بکنم  قطعا میبایست اطلاعاتنم از اون باور یادین یا مذهب یا ایدئو لوژی به اندازه ای باید باشد که بتوانم با همان قدرت از آن دفاع کنم ....این یعنی اشراف جامع و کامل به موضوع ....وگرنه غیر از آن  به مثابه فلان مدل مو یا شلوار که امروزه مد شده وجوانان ما بدون درک خواستگاه و  دلیل بوجود آمدن مثلا رپیسم شروع میکنند به ادا واصول  آن جماعت میکنند  اسلام ستیزی هم امروز مد شده و اکثرا بدون ذره ای تفکر وتامل ومطالعه شروع به سنگ پرانی میکنند البته بیفایده.....هر اندیشه وادعایی که به ورطه تعصب بغلطد مشروعیت ندارد چرا که تعصب نشانه جهل است من زمانی شروع به فحاشی میکنم که منطقم تمام شود ودیگر چیزی در چنته برای دفاع از ادعای خویش نداشته باشم وگرنه من چگونه با زبان بد بشارت خوبی میتوانم بدهم  دین وباور اجداد ونیاکان ما ایده آل بوده بسیار خب من هم میپذیرم اما من که مبشر آن پیامم خود به په میزان پایبند بآن باورها و آموزه ها هستم......پس برادر من زمانی آدم عناد دارد با موضوعی خب تکلیفم روشن است از تمام ابزار توهین وفحاشی وغیره استفاده میکنم تا داغ دلم رو آروم کنم ...اما زمانی آدم خودش رو تحت عنوان روشنفکر وروشنگر معرفی میکنه و واسه خودش رسالت قائل میشه در جهت   مثلا از میان برداشتن دین تازیان وجایگزین کردن اندیشه های ناب ایرانی  این زمان هست که انسان بیشتر از هر کس میبایست مراقب رفتار وگفتار خودش باشه......چی بگم  اما به گمونم همون گزینه دومه.امروزه  اسلام ستیزی مد شده همین 

http://cardinal.gegli.com

ارسال پيام

جمعه 2 دی 1390   9:13:50 PM

 دوست جوان وگرامی من آتسز ......اینکه گفتم سر نمیزنید نه اینکه منتظر سر زدن  دوستی باشم به هیچ وجه بلکه تعجبم از این بابت بود که این سر نزدن درست بعد از کامنتی که راجع به شباهت شما با دوستی قدیمی گذاشتم اتفاق افتاد که از آدم اکتیوی.. مثل شما بعید بود من تقریبا به تمام وبلاگها سر میزنم و آمار اکثر دوستان رو دارم  اینکه مظلبی مورد نظر شما نباشه وشما وقت نمیذارید  قابل قبول نیست چون حداقل در بدو ورود به وبلاگهایی میرفتید ونظر میذاشتید که حتی جایی برای کوچکترین چالش نداشتند.....بگذریم این سلیقه شماست وبه خود شما برمیگردد .....دوستی بیاید به این صفحه خوشحال میشوم واز نظراتش استفاده میکنم  اما از نیامدنش قطعا بیخواب نمیشوم و اشتها از دست نمیدهم .و اساسا انرژیه بیش از اندازه برای چنین محیطی نمیذارم . 

http://cardinal.gegli.com

ارسال پيام

جمعه 2 دی 1390   6:55:47 PM

مشترک!!!!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ حالا چرا مشترک؟؟ 

http://merinaz20.gegli.com

ارسال پيام

جمعه 2 دی 1390   6:46:59 PM

خیلی جالب بود

مرسی

:

نمی دونم چرا فکر می کردم کاردینال یعنی مشترک!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

http://irajkhan404.gegli.com

ارسال پيام

جمعه 2 دی 1390   5:17:51 PM

مرسی داریوش عزیز : عالی جناب سرخ پوش را در 1378/79 خوندمش ممنون از یاد اوری کاردینال ریشیلو / ریشولیو

http://cardinal.gegli.com

ارسال پيام

جمعه 2 دی 1390   1:58:47 PM

کتابش روتودهه 20 زندگیم خوندم فیلمش رو خواستی دارم چهار پنج ساعت فیلمه......اما این مطلب از اون مقوله نیست توصیه میکنم راجع به کاردینال ریشیلیو مطالعه کنی...سیاستمداری که چند قرن زود بدنیا آمد 

آخرین مطالب


جان من است او


big bang


فانتزی بُعد یازدهم


its a mans


it takesinfinity


اولین قانون جهان


soridan


fantasy


نمایش سایر مطالب قبلی
آمار وبلاگ

532149 بازدید

208 بازدید امروز

182 بازدید دیروز

1484 بازدید یک هفته گذشته

Powered by Gegli Social Network (Gohardasht.com)

آخرين وبلاگهاي بروز شده

Rss Feed

Advertisements

Copyright ©2003-2022 Gegli Social Network (Gohardasht) - All Rights Reserved

Developed by Mohammad Hajarian

Powered by MainSystem